Back to top

Apartamenty Naturia

  /    /  Apartamenty Naturia

Apartamenty Naturia

Projekt otrzymał prestiżową nagrodę
European Design Awards 2024!

Zespół Naturia tworzy trzynaście niskich budynków mieszkalnych, które harmonijnie wpisują się w otaczającą przyrodę. Priorytetem projektu architektonicznego było zachowanie istniejących drzew i leśnego charakteru terenu. To część osiedla JAR w Toruniu, zbudowanego na terenach dawnej jednostki wojskowej. Budynki przy głównych ulicach tworzą zwarte pierzeje i niewielki plac miejski. Natomiast budynki w głębi działki są swobodnie rozmieszczone. Między nimi powstały kameralne dziedzińce i leśne strefy rekreacyjne. Pod budynkami znajdują się podziemne parkingi, które zostały zaprojektowane z poszanowaniem istniejących drzew. Architektura osiedla jest prosta, jednolita i przyjazna, pasująca do otoczenia przyrodniczego.

 

System Informacji Wizualnej zaprojektowany przez Studio Blisko nawiązuje do leśnego kontekstu. Stosowana typografia ma smukłe pionowe proporcje niczym drzewa. Z modułów liter stworzyliśmy zestaw ikon. Dzięki wspólnemu budulcowi liternictwa i ikonografii, napisy i piktogramy tworzą harmonijną i spójną całość. Na korytarzach występują też ilustracje, które informują o numerze piętra, a przy okazji przedstawiają scenki rodzajowe z życia osiedla, przedstawiających różne sposoby spędzania wolnego czasu na terenie osiedla. Przy każdej windzie znajduje się też rozpiska pięter i przypisanych do nich numerów mieszkań. Numeracja mieszkań i pięter jest przestrzenna, wycięta w drewnie, w nawiązaniu do drewnianych ażurowych ścian występujących na klatkach. Wejścia do klatek są zaakcentowane wielkoskalowym wklęsłym grawerem na drewnianej okładzinie, widocznym z bardzo dużej odległości. Motyw pionowych podziałów znajduje się także na geometrycznych wzorach w przedsionkach klatek. Na każdej klatce znajduje się inny oryginalny wzór. W przestrzeni garażu zastosowano tę samą typografię, która z posadzki wspina się także na ściany oznaczając miejsca postojowe. Wejścia do klatek z hali garażowej są dużymi pasiastymi ilustracjami nawiązującymi do ilustracji na piętrach powyżej.
Po terenie osiedla nawigują elementy zewnętrzne w postaci przestrzennych tablic adresowych, wycinanych w stali i zamontowanych na dystansach do elewacji budynków, a także tablice kierunkowe do poszczególnych numerów budynków w postaci drewnianych tablic wspornikowo zintegrowanych z latarniami.
Zdjęcia: Anna Nowokuńska-Maksymiuk | www.foto.nowokunska.com

Inwestor:

Publikacje:

Publikacje:

Lokalizacja:

Toruń

Rok projektu i realizacji:

2019-2023

Category:

d
Follow us